Вітаю Вас, Гість

Рубрика "Поради"

 

Завершується навчальний рік, наближається пора державної атестації, зовнішнього незалежного оцінювання знань, і кожен учень прагне зробити все можливе, щоб отримати високий результат.

У багатьох молодих людей слово "іспит" викликає  таку кількість негативних емоцій, що на переживання стану тривоги витрачається більше сил, ніж безпосередньо на підготовку та здачу екзамену.

Як же підготуватися до випробувань найбільш ефективно, не витрачаючи зайвого часу та енергії? Та як діяти на самому іспиті, аби продемонструвати свої найкращі сторони?

 

Відповіді на ці питання почуєте у рубриці «Поради психолога».

 

 (перейти за посиланням)

Шановні батьки! Інформує психологічна служба «Психологія дітей».

Пропонуємо вашій увазі підбір розвивальних завдань, які допоможуть урізноманітнити перебування дітей вдома і дозволять поміркувати...

 

Гра в "Ізоляцію". Як адаптуватись до режиму "карантин"

Як провести карантин з користю

Як розподілити домашній робочий простір і допомогти дитині будь-якого віку впоратись із тривогами та продовжувати навчатись - розповіла сімейна та дитяча психологиня Світлана Ройз (перейти за посиланням)

Як батькам упоратися з булінгом

Глузування та знущання над дітьми однолітків уже стали частиною шкільного життя. І з роками масштаби цього явища тільки збільшуються. На Заході його прийнято називати булінгом.

Багато батьків вважають, що булінг не така серйозна проблема, як вживання школярами заборонених речовин (тютюну, алкоголю, наркотиків), проте його наслідки можуть бути дуже важкими та тривалими. Багато дітей спеціально уникають відвідування школи, тому що бояться цькування. Булінг негативно впливає не тільки на тих, хто терпить образи та знущання, а й на тих, хто їх завдає.

Діти, яких кривдять у школі, частіше схильні:

Діти, які ображають інших, частіше схильні:

 • Погано вчитись.
 • Палити та вживати алкоголь.
 • Скоювати злочини в майбутньому.

Батьки можуть зіграти важливу роль у запобіганні проявів булінгу. Ось кілька порад про це:

 • Навчайте дітей вирішувати проблеми конструктивно, без агресивності, хваліть їх, коли в них це виходить.
 • Хваліть їх, коли вони добре поводяться, це допоможе їм підняти самооцінку. Дітям потрібна впевненість у собі, щоб вони могли відстояти свою точку зору.
 • Спитайте в дітей, як пройшов їх день у школі, уважно вислухайте, що вони розповідають про шкільне середовище, своїх однокласників і проблеми.
 • Серйозно поставтеся до булінгу. Більшість дітей соромляться розповідати, що їх ображають. Можливо, у вас буде тільки один шанс на те, щоб допомогти дитині.
 • Якщо ви бачите, що когось ображають, обов'язково заступіться за дитину, навіть якщо кривдником є ваш син чи донька.
 • Закликайте дитину допомагати тим, хто цього потребує.
 • Нікого не ображайте самі. Якщо дітей ображають удома, вони будуть зганяти злість на інших. Якщо ваша дитина бачить, що ви ображаєте когось іншого, глузуєте над ним або пліткуєте про когось, вона буде чинити так само.
 • Підтримуйте шкільні програми боротьби з булінгом.

 

Поради для подолання «кібербулінгу»

Небезпека чекає нас в інтернеті навіть у звичайних, на наш погляд,

життєвих ситуаціях. Прогрес - явище різнобічне, яке разом з користю і розвитком несе нові ризики та проблеми. Один із прикладів такої проблеми - кібербулінг.

«Кібербуллінг» походить з англійської мови, створено від двох слів: кібер (позначає віртуальне, опосередковане комп ’ютером середовище) і буллінг (походить від англ.bull бик, а в переносному значенні дуже велика, сильна чи агресивна персона; і позначає процес лютого, завзятого нападу; близькі за смислом дієслова українською мовою роз ’ятрювати, задирати, прискіпуватися, провокувати, дошкуляти, тероризувати, цькувати та ін.). Кібербулінг іще перекладають як кіберзалякування.

КІБЕРБУЛІНГ - це новітня форма агресії, що передбачає жорстокі дії з метою дошкулити, нашкодити, принизити людину з використанням інформаційно-комунікаційних засобів:мобільних телефонів, електронної пошти, соціальних мереж тощо.

До найпоширеніших типів кібербулінгу належать:

 • Використання особистої інформації.
 • Анонімні погрози.
 • Переслідування.
 • Тролінг і флеймінг.
 • Гепіслепінг.

Якщо дитина стала «потенційною жертвою» в процесі кібербулінгу, то їй дуже страшно про це розповісти дорослим. Це може відбуватися з різних причин:

 • діти можуть вважати, що дорослі не зуміють розв’язати подібну проблему чи не будуть сприймати як серйозну;
 • коли розповісти про цю проблему комусь із дорослих, то їм буде тільки гірше: спрацює своєрідний «донос на агресора», від якого зазвичай «добра чекати не доводиться».

Як же можна уберегтися від небажаних наслідків користуванняінтернетом?

Кібербулінг небезпечний не менше, ніж знущання у звичному розумінні. І зачіпає ця проблема не лише дітей та підлітків (безпосередніх учасників), а й дорослих, які повинні підтримувати і допомагати своїм дітям у такій ситуації та запобігати можливості залякування. Для того щоб запобігти проблемі кібербулінгу, батькам слід учити змалечку свою дитину безпечно використовувати комп ’ютер, інтернет та інші інформаційно - комунікаційні технології. Слід попереджати дитину про те, що проблемами, які виникають у віртуальному просторі, теж потрібно ділитися з батьками і разом їх розв ’язувати.

Користувачі Інтернету повинні пам'ятати кілька простих правил безпеки:

1. Не поспішай викидати свій негатив у кіберпростір. Перш ніж писати і відправляти повідомлення, слід заспокоїтися, вгамувати злість, образу, гнів.

Створюй власну онлайн-репутацію, не купуйся на ілюзію анонімності. Хоча кіберпростір і надає додаткові можливості відчути свободу і розкутість завдяки анонімності, існують способи дізнатися, хто стоїть за певним нікнеймом. І якщо некоректні дії у віртуальному просторі призводять до реального шкоди, все таємне стає явним. Інтернет фіксує історію, яка складається з публічних дій учасників і визначає онлайнрепутацію кожного - накопичений образ особистості в очах інших учасників. Заплямувати цю репутацію легко, виправити - важко.

2. Зберігай підтвердження фактів нападів. Якщо тебе дуже засмутило повідомлення, картинка, відео тощо, слід негайно звернутися до батьків за порадою, зберегти або роздрукувати сторінку самостійно, щоб порадитися з дорослими в зручний час.

3.Ігноруй одиничний негатив. Одноразові образливі повідомлення краще ігнорувати - часто кібербулінг внаслідок такої поведінки зупиняється на початковій стадії. Досвідчені учасники інтернетдискусій дотримуються правила: «Найкращий спосіб боротьби з неадекватними - ігнор».

4.Якщо ти став очевидцем кібербулінгу, правильною поведінкою буде:

а) виступити проти агресора, дати йому зрозуміти, що його дії оцінюються негативно,

б) підтримати жертву особисто або в публічному віртуальному просторі надати їй емоційну підтримку,

в) повідомити дорослим про факт некоректної поведінки в кіберпросторі.

5. Блокуй агресорів. У програмах обміну миттєвими повідомленнями є можливість блокувати повідомлення з певних адрес. Пауза в спілкуванні часто відбиває в агресора бажання продовжувати цькування.

6.Не варто ігнорувати агресивні повідомлення, якщо листи невідомого вам відправника систематично містять погрози або порнографічні сюжети. У цьому випадку слід скопіювати ці повідомлення і звернутися до правоохоронців. Питаннями кібербезпеки займаються спеціально створені відділи міліції, й інтернетхулігана можна знайти й покарати. Якщо образлива інформація розміщена на сайті, слід зробити запит до адміністратора для її видалення.

Рекомендації учням щодо проходження ЗНО

Пам’ятка для батьків підлітків

Підлітковий негативізм виникає внаслідок того, що дитина бореться:

 • за те, щоб перестати бути дитиною;
 • за фізичну і психічну недоторканість;
 • за самоствердження серед однолітків;
 • проти зауважень, обговорень, особливо іронічних, щодо її фізичної дорослості.

Правила взаємин, які допоможуть зберегти любов і повагу дітей:

 • У самостійності дитини не варто вбачати загрозу.
 • Пам’ятайте, що дитині потрібна не стільки самостійність, скільки право на неї.
 • Хочете, щоб дитина зробила те, що вам потрібно? Зробіть так, щоб вона сама захотіла цього.
 • Не переобтяжуйте дитину опікою і контролем.
 • Не створюйте «революційну ситуацію», а якщо вже створили, намагайтеся знайти компроміс.

Найголовніша порада: любіть дитину з усіма її недоліками та вадами, не бійтеся визнати і свою недосконалість. А ще – навчіть її просто бути щасливою, демонструючи своє життєве кредо: «Хочеш бути щасливим – то будь ним!»

Якщо дитина живе у розумінні та доброзичливості, вона вчиться знаходити любов у світі та бути щасливою.

Три сторони спілкування

Спілкуючись один з одним, ми навіть не замислюємось над тим, скільки факторів та нюансів впливає на процес спілкування. Що ж відбувається? Ми зустрічаємо людину, сприймаємо її, спілкуємось та взаємодіємо з нею за допомогою мови, жестів. Від того, наприклад, як ми побудуємо сам обмін інформацією, залежатиме успіх спілкування.

У психології говорять про три сторони спілкування:

 • комунікативну (обмін інформацією між людьми);
 • інтерактивну (організація взаємодії між людьми, наприклад, потрібно узгодити дії, розподілити функції або вплинути на настрій, поведінку, переконання співрозмовника);
 • перцептивну (процес сприйняття партнерами один одного при спілкуванні та встановлення на цій основі порозуміння між ними).

Секрети ефективного спілкування:

 • Говори так, щоб тебе почули.
 • Слухай так, щоб розуміли про що йдеться.
 • Створюй умови для того, щоб ситуація навколо процесу спілкування сприяла комунікації.

Поради батькам першокласників:

1.Вранці підіймайте дитину спокійно, з усмішкою та лагідним словом. Не згадуйте вчорашні прорахунки, не вживайте образливих слів.

2. Не підганяйте дитину, розрахувати час – це ваш обов’язок, якщо ж ви із цим не впорались – провини дитини в цьому немає.

3. Не посилайте дитину до школи без сніданку: у школі вона багато працює, витрачає сили.

4. Відправляючи дитину до школи, побажайте їй успіхів.

5. Забудьте фразу: « Що ти сьогодні отримав?». Зустрічайте дитину спокійно, не сипте на неї тисячу запитань, дайте їй розслабитись.

6. Якщо дитина замкнулася, щось її турбує, не наполягайте на поясненні її стану, хай заспокоїться, тоді все сама розкаже.

7. Зауваження вчителя вислуховуйте не в присутності дитини. Вислухавши не влаштовуйте сварку. Говоріть із дитиною спокійно.

8. Після школи дитина повинна 2-3 години відпочити. Найоптимальніший час для виконання завдань з 15 до 17 години.

9. Не можна виконувати завдання без перерви. Через кожні 15-20 хв. треба відпочивати 10-15 хв.

10. Під час виконання завдань не стійте над дитиною, дайте їй попрацювати самостійно. А коли буде потрібна ваша допомога, то без крику, вживаючи слова «не хвилюйся», «ти все вмієш», «давай поміркуємо разом», «згадай, як пояснював учитель», допоможіть дитині.

11. При спілкуванні з дитиною не вживайте умовностей: «Якщо ти будеш добре вчитися, то…»

12. Протягом дня знайдіть півгодини для спілкування з дитиною. У цей час найважливішими повинні бути справи дитини, її біль, її радощі.

13. У сім’ї має бути єдина тактика спілкування дорослих із дитиною. Коли щось не виходить, порадьтеся із психологом, учителем. Не зайвим буде почитати літературу для батьків, там ви знайдете багато корисного.

14. Завжди будьте уважними до стану здоров’я дитини.

15.Знайте, що діти люблять казки,особливо перед сном, або пісню, лагідні слова. Не лінуйтеся зробити це для них.

Пам’ятка батькам майбутнього першокласника:

1. Любіть дитину. Не забувайте про тілесний контакт із нею. Знаходьте радість у спілкуванні з дітьми. Дайте дитині місце в сім’ї.

2. Хай не буде жодного дня без прочитаної книжки.

3. Розмовляйте з дитиною, розвивайте її мовлення. Цікавтеся справами та проблемами дитини.

4. Дозвольте дитині малювати, розфарбовувати, вирізати, наклеювати, ліпити.

5. Відвідуйте театри, організовуйте сімейні екскурсії містом.

6. Надайте перевагу повноцінному харчуванню дитини, а не розкішному одягу.

7. Обмежте перегляд телепередач, ігри на комп’ютері до 30 хв.

8. Привчайте дітей до самообслуговування, формуйте трудові навички і любов до праці.

9. Не робіть із дитини лише споживача, хай вона буде рівноправним членом сім’ї зі своїми правами і обов’язками.

10.Пам’ятайте, що діти – не тільки продовжувачі наших особистих умінь і здібностей. Кожна дитина має право на власний вияв своїх потенційних можливостей і на свою власну думку.

Поради батькам як оцінювати шкільні успіхи своїх дітей

Батькам у відносинах із своїми дітьми необхідно зменшувати хворобливість їх переживань з приводу невдач, допомагати їм емоційно переборювати ситуації, які пов’язані зі шкільними оцінками. Як ставитись до шкільної оцінки в сім’ї? Як зробити так, щоб ставлення батьків позитивно впливало на дитину, а не пригнічувало її?

Правило 1. Пам’ятайте, що спілкуватися в люті, роздратуванні - все одно, що включити в автомобілі „газ” і натиснути на гальма.
Правило 2. Старий, вічний педагогічний гріх. Ми очікуємо від дитини все і зараз. Нам потрібно, щоб дитина вчилася сьогодні добре, ми примушуємо її – вона вчиться, але стає зубрилкою і ненавидить учіння, школу, а може й ... вас.
Правило 3. Ви любите свою дитину, незважаючи на її успіхи у школі. Вона відчуває вашу любов і це допомагає їй бути впевненою в собі.
Правило 4. Дитина очікує від батьків не докорів, а спокійної допомоги.
Правило 5. Щоб позбавити дитину недоліків, намагайтеся вибрати один – той, якого ви хочете позбавитися найбільше, і говоріть тільки про нього.
Правило 6. Порадьтеся із дитиною, почніть з ліквідації тих шкільних труднощів, котрі найзначущіші для неї самої.
Правило 7. Хваліть виконавця, критикуйте – виконання. У ваших силах допомогти відокремити оцінку її особистості від оцінки її роботи.
Правило 8. Оцінка повинна порівнювати сьогоднішні успіхи дитини з її власними вчорашніми.
Правило 9. Не скупіться на похвалу; будуючи стосунки з власною дитиною, не орієнтуйтеся тільки на шкільні оцінки.
Правило 10. Виділіть у морі помилок острівок успіху, на якому зможе укорінюватися дитяча віра в себе і в успіх своїх навчальних зусиль.
Правило 11. Ставте перед дитиною найбільш конкретні та реальні цілі. Не спокушайте дитину цілями, яких неможливо досягти.

Гарний настрій – ключ до успіху!

Якщо раптом вам здається, що у вашому житті настала чорна смуга і на вашому життєвому небі раптом з’явилися чорні хмаринки, які ви не знаєте, як розвіяти, або у вас щось трапилося, або просто все валиться з рук – адже так багато може бути причин для поганого настрою, що просто не перелічити, і кожна з них загрожує серйозними проблемами для здоров'я, аж до депресії і нервового розладу. Що ж робити в такому випадку?

Як підняти собі настрій? Підняття настрою за допомогою позитивних емоцій

Для управління стресом ви можете спробувати пригадати щось з минулого. Зрозуміло, не щось негативне, а щось дуже хороше, що викличе у вас посмішку. Для цього ви можете взяти, приміром, ваш домашній фотоальбом і пригадати найприємніші події вашого життя. З цим може допомогти впоратися колекція якихось подарунків - листівок, статуеток, якихось милих невеликих речей, які вам коли-небудь дарували близькі люди. Можна переглянути старі відеозаписи, перечитати збережені листи змайструвати скрапбукінг альбом сімейних фотографій. Все це напевно викличе у вас сентиментальні сльози, але в один і той же час це чудовий спосіб розрядитися і набратися енергії у минулого, яка дозволить вам тепер з оптимізмом дивитися в майбутнє, адже далі буде тільки краще.

Папір – для негативних емоцій

Інший хороший спосіб як підняти собі настрій, це віддати всі негативні емоції паперу. Спробуйте намалювати причину вашого поганого настрою, тільки не варто намагатися заздалегідь обміркувати, як вона буде виглядати і в який колір ви її розфарбуєте, просто візьміть у руки олівці або пензлик, і малюйте: нехай воно вийде таким, яким вийде. Адже в цій справі найголовніше: вилити на папір весь свій негатив, а далі слід зім'яти малюнок і спалити його в якому-небудь досить безпечному для цієї справи місці. Поки ви будете дивитися, як він горить, вам справді ставатиме легше.

Як підняти собі настрій? Танці!

Займіться танцями! Давно помічено, що танці - відмінний спосіб розігнати тугу і збільшити енергію тіла. Танець - це свобода самореалізації під приємну музику з різними рухами залежно від обраного напрямку. І ви будете через тіло лікувати свою душу.

Як підняти собі настрій? Свято!

UA arrow mail

ЛНВК ЗОШ №7 I-IIст. -природничий ліцей